Lektury

Lektury kl. I - III

 

KLASA I

Bahdaj Adam „Pilot i ja”

Janczarski Czesław „Jak Wojtek został strażakiem”

Kownacka Maria „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)

KLASA II

Centkiewicz Alina i Czesław „Zaczarowana zagroda”

Duszyńska Julia „Cudaczek Wyśmiewaczek”

Jaworczakowa Mira „Oto jest Kasia”

Papuzińska Joanna „Nasza mama czarodziejka”

Porazińska Janina „Szewczyk Dratewka”

KLASA III

Andersen Ch. H. „Brzydkie kaczątko”

Centkiewicz Czesław „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”

Krüger Maria „Karolcia”

Lindgren Astrid „Dzieci z Bullerbyn”

Pisarski Roman „O psie, który jeździł koleją”

 

 

LEKTURY KL. IV – VI

LEKTURY KL. IV

 Jan Brzechwa Akademia Pana Kleksa;

Carlo Collodi Pinokio;

Clive Staples Lewis Lew, Czarownica i stara szafa;

Rene Goscinny Mikołajek i inne chłopaki;

Jadwiga Korczakowska Spotkanie nad morzem;

Lektury dodatkowe:

L. Bardijewska Dom ośmiu tajemnic; Bajka o Kapciuszku

J. Brzechwa Podróże Pana Kleksa

K. Boglar Każdy pies ma dwa końce; Klementyna lubi kolor czerwony

F. H. Burnett Mała księżniczka; Mały lord

A. Czerwińska-Rydel Tajemnica Matyldy [wybrana część]

R. Dahl Karol i fabryka czekolady

K. Drzewiecka Piątka z Zakątka [wybrana część]

R. Goscinny wybrana książka o Mikołajku

T. Jansson Opowiadania z Doliny Muminków

M. Kamiński Marek – chłopiec, który miał marzenia

I. Kleberger Wakacje z babcią; Nasza babcia

J. Korczak Król Maciuś Pierwszy

J. Korczakowska Bułeczka

S. Lagerloff Cudowna podróż

A. Lind Piaskowy Wilk [wybrana część]

A. Lindgren wybrana powieść np. Rasmus i włóczęga; Pipi Pończoszanka

A. Maleszka Magiczne drzewo [wybrana część]

M. Musierowicz Małomówny i rodzina

E. Niziurski wybrana  powieść  np. Niewiarygodne przygody Marka Piegusa

J. Olech Dynastia Miziołków

J. Onichimowska – wybrana powieść (np. Duch starej kamienicy)

H. Ożogowska Chłopak na opak

J. Papuzińska Asiunia

R. Piątkowska Wieloryb

M. Rusinek Zaklęcie na „w”

Sat-Okh Biały Mustang

J. Spyri Heidi

B. Stenka Oj, Hela; Hela i zajęcia pozaszkolne

D. Terakowska Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie

M. Twain Książę i żebrak

A. Tyszka wybrana powieść z cyklu Zosia z ulicy Kociej

I. Whybrow Księga straszliwej niegrzeczności

M. Wojtyszko Bromba i inni

K. Zimmerer Zwyczajny dzień

W. Żukrowski Porwanie w Tiutiurlistanie

 

LEKTURY KL. V

Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród;

Roald Dahl Matylda;

Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy;

Ferenc Molnár Chłopcy z Placu Broni;

Astrid Lindgren Bracia Lwie Serce;

Lektury dodatkowe:

P. Baccalario Wrota czasu

A. Bahdaj Kapelusz za 100 tysięcy

P. Beręsewicz wybrana powieść np. Na przykład Małgośka

J. Broszkiewicz Wielka, większa i największa

A. Czerwińska-Rydel Słońcem na papierze

J. Domagalik Pięć przygód detektywa Konopki

A. Domańska Historia żółtej ciżemki

M. Ende Momo; Nie kończąca się historia

B. Gawryluk wybrana powieść np. Moje Bullerbyn

L. St John wybrana powieść np. Biała żyrafa

A. Kamieńska Dom w domu

R. Kipling Księga dżungli

E. Knight Lassie wróć

M. Krüger Godzina pąsowej Róży

A. Lindgren Ronja, córka zbójnika

K. Makuszyński Panna z mokrą głową

M. Musierowicz Kłamczucha

M. Niemycki wybrana powieść z cyklu Zuzia …

E. Niziurski wybrana powieść Klub włóczykijów; Sposób na Alcybiadesa

A. F. Ossendowski Słoń Birara

H. Ożogowska wybrana powieść np.Tajemnica zielonej pieczęci

Dziewczyna i chłopak czyli heca …

A. Perepeczko Dzika Mrówka i … [wybrana część]

K. Petersom Most do Terabithi

I. Pierelotkin Ala Betka

H. Rudnicka Uczniowie Spartakusa

M. Stanisławska-Meysztowicz, G. Kasdepka Przyjaciele

A. Steinhoefel Rico, Oskar i …

J. Swift Podróże Guliwera

M. Szczygielski Arka czasu

S. Szmaglewska Czarne Stopy

D. Terakowska Władca Lewawu

W. M. Thackeray Pierścień i Róża

R. R. J. Tolkien Rudy Dżil i jego pies; Kowal z Przylesia Wielkiego

T. Trojanowski wybrana powieść np. Uciekinierzy

M. Twain Przygody Tomka Sawyera

W. Widłak Dwa serca anioła

LEKTURY KL. VI

Irena Jurgielewiczowa Ten obcy;

Kornel Makuszyński Szatan z siódmej klasy;

Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza;

John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem;

Lektury dodatkowe:

P. Beręsewicz Tajemnica człowieka z blizną

J. Birdsall Rodzina Penderwicków

T. Brezina Michał Magone i prawdziwa odwaga

J. Chmielewska Nawiedzony dom

D. Defoe Przypadki Robinsona Cruzoe

A. C. Doyle Przygody Sherlocka Holmesa

J. Flanagan wybrana powieść z cyklu Zwiadowcy

C. Funke Atramentowe serce

I. Jurgielewiczowa Inna

R. Kosik wybrana powieść z cyklu Felix, Net i Nika

T. Kraszewski Robin Hood

M. Kuczyński Atlantyda wyspa ognia; Katastrofa

S. Lem Opowieści o pilocie Pirxie; Bajki robotów

K. May wybrana powieść np. Skarb w Srebrnym Jeziorze; Winnetou

 D. Miloš Biały klaun

A. Minkowski Podróż na wyspę Borneo

M. Musierowicz wybrana powieść z cyklu Jeżycjada

Z. Nienacki wybrana powieść o Panu Samochodziku

E. Nowacka Małgosia contra Małgosia

J. Podsiadło Czerwona kartka dla Sprężyny

R. L. Stevenson Porwany za młodu

K. Siesicka wybrana powieść np. Jezioro osobliwości; Zapałka na zakręcie

U. Stark Czy umiesz gwizdać, Joanno?

A. Stelmaszyk wybrana powieść z cyklu Kroniki Archeo

A. Szklarski – wybrana powieść (np. Tomek w krainie kangurów)

L. K. Talko Zaginiony klejnot Nilu

J. Verne wybrana powieść np. Tajemnicza wyspa; W 80 dni dookoła świata;

Piętnastoletni kapitan; 20 000 mil podwodnej żeglugi

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii